Pustynny JaipurStolica Rajastanu, Jaipur to nasz ostatni przystanek w podróży. Po drodze zatrzymaliśmy sie w Fatehpur Sikri (architektoniczne pozostałości po stolicy Wielkich Mogołów).


Jaipur nazywany jest ‚różowym miastem’ z powodu wapiennych tynków, które raczej w kolorze przypominają kolor pomarańczowy, a nie różowy. Jednolitą terakotową barwę można spotkać tylko w starej części miasta, do której wjeżdża się przez jedną z wielu bram.

Typowe atrakcje turystyczne w starej części miasta to:
Hawa Mahal – Pałac Wiatru (prawdopodobnie najczęściej fotografowana elewacja w Jaipurze),
City Palace – połączenie architektury radźpuckiej i mogolskiej

oraz pobliskie obserwatorium astronomiczne Jantar Mantar.Prawdziwą gratką, są jednak niezliczone bazary ukryte w plątaninie ulic i uliczek Różowego Miasta. Bazary te podzielone są tematycznie: wyroby z brązu, żywność, tkaniny, biżuteria etc. Tego nie można przegapić, ilość barw, smaków i zapachów przyprawia o zawrót głowy.


11 km na północ od Jaipuru leży Amber Fort – kompleks radźpuckich budowli obronno-pałacowych. Okalający 17-sto kilometrowy mur przypomina nieco chiński Wielki Mur. To tutaj właśnie można się skusić na przejażdżkę na słoniu (INR 900) lub podziwiać panoramę miasta z jednej z wież obserwacyjnych.

Jaipur to jedno z naszych ulubionych miast, które odwiedziliśmy w Indiach. Specyficzna atmosfera, oryginalna architektura i pustynny klimat (jednego dnia 38 stopni i piękne słońce, drugiego burza piaskowa) zachwyciły nas. Myślę, że jeszcze tam wrócimy…
4 myśli w temacie “Pustynny Jaipur

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: