Dolina dwóch jezior
Irl. Gleann Dá Loch, czyli ‚dolina dwóch jezior’, to kolejne miejsce na turystycznej mapie okolic Dublina i gór Wicklow. Glendalough, to polodowcowa dolina z dwoma morenowymi jeziorami: Jeziorem Górnym i  Jeziorem Dolnym tworzonymi przez  spływającą do niej od południa rzekę Poulanass.Choć oblegane
przez turystów, szczególnie gdy jest ładna pogoda, moim zdaniem jest to miejsce
warte zobaczenia i to nie tylko ze względu na ładne widoki. Wzgórza porośnięte o tej porze roku kwitnącymi wrzosami, jeziora, wodospady a do tego przy odrobinie szczęścia można spotkać wygrzewające się w słońcu dzikie kozy i jelenie. Fani ornitologii również nie powinni być zawiedzeni, gdyż w Glendalough można podobno wypatrzyć dzięcioły, sokoły wędrowne, kukułki, sójki i myszołowy. 

Wśród tych wspaniałych okoliczności przyrody można obejrzeć pozostałości średniowiecznego klasztoru wraz z Kościołem św. Kevina oraz typową dla irlandzkiej architektury średniowiecznej, kamienną Okrągłą Wieżę, wysoką na 32 metry. Tuż obok znajduje się celtycki Cmentarz św. Kevina, który jest nadal w użyciu a większość nagrobków jest utrzymana w bardzo dobrym stanie.

Glendalough jest również znakomitym i popularnym miejscem na wspinaczkę skałkową ze względu na swoje granitowe klify. Podobno pierwsza wspinaczka miała tu miejsce w 1948 roku.

Przewodnik opublikowany w 1993 roku wyróżnia 110 ‚ścieżek’ do wspinaczki o różnych stopniach trudności  Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć na stronie Irish Mountaineering Club.
A jeżeli lubicie spacery, to macie do wyboru 9 tras o różnym stopniu trudności:
  1. Miners’ Road Walk (Fioletowa) – trasa łatwa o długości 5 km (20m wspinaczki). 
  2. Poulanass and St. Kevin’s Cell (Brązowa) – trasa umiarkowana o długości 2 km (120m wspinaczki)
  3. Green Road Walk (Zielona) – trasa łatwa o długości 3 km (20m wspinaczki)
  4. Derrybawn Woodland Trail (Pomarańczowa) – trasa lekko trudniejsza o długości 8km (160m wspinaczki)
  5. Poulanass (Różowa) – trasa umiarkowana o długości 1.7km (150m wspinaczki)
  6. Woodland Road (Srebrna) – trasa lekko trudniejsza o długości 4km (90m wspinaczki)
  7. Spinc and Glenealo Valley (Biała) – trasa wiodąca przez wzgórza o długości 9km (380m wspinaczki)
  8. Spinc and the Wicklow Way (Czerwona) – trasa wiodąca przez wzgórza o długości 11km (490m wspinaczki) – obecnie zamknięta do listopada.
  9. Spinc (Niebieska) – krótka trasa wiodąca przez wzgórza o długości 5 km (280m wspinaczki) 
Więcej o powyższych trasach możecie przeczytać na stronie Wicklow Mountains National Park.

My wybraliśmy trasę białą, prowadzącą przez jedne z najbardziej spektakularnych krajobrazów w hrabstwie Wicklow. Wyłożony podkładami kolejowymi oplecionymi siatką szlak, wznosi się stromo przez Wodospad Poulanass aż do punktu z widokiem na Jezioro Górne. Po przejściu przez rozległy dywan z torfowisk schodzi się do niezwykle malowniczej Doliny Glenealo, zamieszkałej przez stada jeleni, by następnie z powrotem dotrzeć do Doliny Glendalough.Pogoda wyjątkowo dopisała, zarówno na dłuższy spacer jak i na mały piknik przy okazji. Było całkiem tłoczno, rodzinnie ale bez pospiechu. Oby więcej takich weekendów!2 myśli w temacie “Dolina dwóch jezior

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: