Spacer we mgle

National Forest Park to nie jedyna atrakcja Zhangjiajie. Nie był to też główny powód naszej wizyty w tym mieście. Jeszcze na etapie planowania naszej chińskiej podróży, przeglądania przewodników i blogów o Chinach natrafiłam na poniższe zdjęcie i artykuł opisujący szklany taras zawieszony na zboczu klifu góry Tianmen w prowincji Hunan. Takiej atrakcji nie mogliśmy odpuścić i bez wahania umieściliśmy Zhangjiajie na naszej trasie przejazdu.

źródło: http://www.tripchinaguide.com/photo-p244-1324-tianmen-mountain-glass-skywalk.html

Po dwudniowej wyprawie do Narodowego Parku Leśnego mieliśmy tak naprawdę tylko jeden dzień aby udać się na słynny Sky Walk. Pogoda nie zapowiadała się najlepiej, lekka mżawka, gęsta mgła – na jakąkolwiek przejrzystość powietrza na 1518.6 metrów nie można było liczyć. Mając już zakupione bilety lotnicze do Sanya nie mogliśmy sobie pozwolić na zmianę planów i pomimo niesprzyjającej aury, z nadzieją, że może jednak mgła opadnie pozostaliśmy niewzruszeni i postanowiliśmy wykonać ten jeden krok do raju (zgodnie z hasłem reklamującym tę główną atrakcję Zhangjiajie – Only one more step to the Paradise!)

Na górę wjeżdża się kolejką linową uważaną za najdłuższą na świecie pasażerską kolejkę w wysokich górach  – 98 wagoników,  całkowita długość 7,455 metrów, wzniesienie 1,279 metrów, największy kąt nachylenia 37 stopni – zapowiadało się naprawdę interesująco. I było, mój błędnik zwariował i zrobiło mi się trochę niedobrze. 30 minut jazdy w jedną stronę w gestej mgle, Twój mózg mówi Ci, że się przemieszczasz ale Ty tego zupełnie nie widzisz. Nie dość, że zbiera Ci się na wymioty to jeszcze umykają takie widoki jak poniżej… ech jak pech to pech 😉

Heaven-linking Avenue źródło: http://www.tripchinaguide.com/photo-p244-1324-tianmen-mountain-glass-skywalk.html

Na górze przywitał nas chłód i deszcz. Jak na złość nie mieliśmy wystarczająco ciepłych ubrań więc musieliśmy rozgrzewać się ciepłą herbatą. Niestety nie było nam dane rozkoszować się zapierającymi dech w piersi widokami podczas przemierzania usytuowanych na klifach tarasów i o zgrozo nie było nam również dane przemaszerować szklaną drogą gdyż ze względu na pogodę i śliską nawierzchnię była ona najzwyczajniej w świecie zamknięta!!!!!!!

Mapa i krótka informacja o Sky Walk
Wejście na Sky Walk (zamknięte!!!)

Czerwone wstążki z modlitwami i prośbami

Pozostał nam jedynie szklany balkon i duża doza wyobraźni, gdyż w takiej mgle kompletnie traci się poczucie przestrzeni. Mając nawet lęk wysokości, bez wizji nic nie jest straszne.
Jedynie szklany „balkon” był otwarty 🙂

Po dotarciu do Świątyni Tianmen Mountain, zdecydowaliśmy się na powrót do hostelu. Chcąc wybrać najszybszą drogę postawiliśmy na kolejną kolejkę linową. Różnica polegała na tym, że nie były to tym razem kryte wagoniki a ławeczki jak na wyciągu narciarskim. Deszcz zacinał poziomo niczym w Irlandii. Nie widząc niczego wokół, mieliśmy poczucie zawieszenia w szarej przestrzeni i tym razem zdawało nam się jakbyśmy stali w miejscu. Zziębnięci i przemoczeni do suchej nitki marzyliśmy o ciepłym kocu i czymś mocniejszym na rozgrzewkę 😉

I choć nie widzieliśmy krętej drogi wijącej się od samego podnóża góry do jaskini Tianmen, samej jaskini oraz Ogrodu Bonsai to na same wspomnienie tego dnia gęby nam się śmieją od ucha do ucha. Dziś zakładamy, że jeszcze tam wrócimy by z triumfem przejść przez Sky Walk i poczuć ten dreszczyk emocji, który możemy sobie tylko wyobrazić oglądając dostępne w internecie zdjęcia; by na własne oczy zobaczyć jaskinię o najwyższaj elewacji na świecie, mierzącej 1,300 metrów (podobno?).

Jaskinia Tianmen – źródło: http://www.tripchinaguide.com/photo-p244-1324-tianmen-mountain-glass-skywalk.html

Z informacji praktycznych:
Bilet na wjazd kolejka na górę Tianmen – ¥258/os
Kolejka linowa na samej górze – ¥25/os

One thought on “Spacer we mgle

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: