Piekielne źródła

Víti, islandzkie piekło… powstałe w 1724 roku – jeden z wielu odpowietrzaczy centralnej Krafli. Ten krater o średnicy 320 metrów, wypełniony turkusowo-mleczną wodą, sąsiaduje z bliźniaczymi wrzącymi i bulgoczącymi jeziorkami, które przypominają o dawnej aktywności i destrukcyjnej erupcji Mývatnseldar („Mývatn fires”). Po serii eksplozji, trzęsień ziemi, ognia i płynącej lawy trwajacych 5 lat, pozostał oszałamiający widok i oczywiście wszechobecny smród zgniłego jaja. Po wizycie w Hverir dnia poprzedniego, od tego piekielnego zapachu zaczęło nas mdlić więc po nacieszeniu naszych oczu widokiem ruszyliśmy w kierunku wodospadów.

44 metry wysokości, 100 metrów szerokości i 193 metrów sześciennych wody rozbijającej sie o krawędzie skalne na sekundę – wodospad Dettifoss, widoczny z odległości 1 kilometra, robi olbrzymie wrażenie. Formacje skalne przypominające Groblę Olbrzymią w Irlandii Połnocnej, ogromny huk spadającej wody rzeki Jökulsá á Fjöllum, unosząca się mleczna bryza i do tego, przy ładnej pogodzie, 2 pełne tęcze to moc natury w czystej postaci. 
Okolice wodospadu to głównie pola lawy. Nie tak imponujące jak na fiordach wschodnich ale nie można mieć wszystkiego 🙂 Parę metrów dalej znajduje się kolejny, trochę mniejszy,  10 metrowy wodospad Selfoss z progiem spadania wody wzdłuż! 
Jest też trzeci wodospad, 2 kilometry poniżej Dettifoss, wysoki na 27 metrów Hafragilsfoss, ale tą atrakcję sobie odpuściliśmy na rzecz wąwozu Ásbyrgi. Legenda według nordyckiej mitologii głosi, że  ośmionogi koń Odyna, Sleipnir, przez przypadek dotkął ziemi i zostawił  na niej odcisk swojego kopyta. Geolodzy natomiast twierdzą, że wąwóz został utworzony w wyniku 3 potężnych erupcji wulkanów Kverkfjöll i Bárðarbunga. Niezależnie od tego kto ma rację, Ásbyrgi okazało się być miłym przystankiem na koniec dnia, gdzie mogliśmy tym razem w ciszy i bez drażnienia naszego zmysłu powonienia, cieszyć się tą przestrzenią i podziwiać wąwóz ze 100 metrowego klifu ciągnącego się wzdłuż całego „kopyta”.


Więcej zdjęć z Víti, Dettifoss i SelfossÁsbyrgi.

4 myśli w temacie “Piekielne źródła

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: